Akustická pěna levně? Víme, kde ji mají.

Helpmusic

Akustická pěna levně? Víme, kde ji mají.

Plata od vajíček, staré koberce, či nevyužité matrace. Přesně tato slova se hnala hlavou všem hudebníkům, kteří zatoužili po lepším zvuku, ale nemohli si ho dovolit. I když může mít takto vyzdobená zkušebna lehce punkový nádech, lepší variantou je akustická pěna. Vychytávka, která je dnes již dostupná ve velkém výběru, a navíc za rozumnou cenu.

Profesionální řešení pro amatéry

Akustické pěny nemusí být souzeny pouze odborníkům svého oboru. Mezi začínajícími kapelami jsou oblíbené pěny typu Sinus 3 cm. Účel splní mnohem lépe, protože, na rozdíl od zmiňovaných plat od vajec, zvuk také pohlcují, nejen odrážejí. Nabízí se také možnost nalepit do zkušebny jehlany a basové pasti. Díky této kombinaci pěna zvuk pohltí ještě lépe a nádherně zvýrazní jednotlivé nástroje. V následujícím videu se můžete podívat, kolik molitanu stačí pro požadovaný efekt a jak ho nejlépe umístit:

Jak neprobudit celé sídliště

Většinou touží kapely především po lepší akustice. Vzhledem k pozici zkušeben s ní ale často jde ruku v ruce také potřeba odhlučnění. Večerní koncert potěší diváky na festivalu, ale už ne tolik obyvatele panelových domů… Akustická pěna řeší především akustiku prostoru – snižuje dobu dozvuku jednotlivých vln, a tím hraní a zvuk zpříjemňuje. Místnost tedy nejlépe odhlučníte pomocí lisovaných desek (gramáž 180 kg/m2 s tolerancí 10 %). Těmito deskami obložíte místnost i dveře. Po instalaci je ještě ideálně zaklopíte OSB deskami. Ty mají díky svým povrchovým pórkům mnohem lepší vlastnosti než hladký a jednolitý sádrokarton. Případně se dá také použít varianta perlinky a omítky/štuku.

V hlavní roli akustická pěna

Pokud se rozhodnete pro instalaci akustické pěny, je dobré začít se stropem. Vhodné je použít hladké akustické panely, nebo pěnu Chocolate (9 cm), a to po celém jeho povrchu. Pro stěny se výborně hodí jehlany (7 cm), které si skvěle poradí se středními a vysokými tóny. Dejte ale pozor, aby nezabraly více jak 60 % zdí. Potenciálně skvělá zkušebna by se tak mohla proměnit v nepoužitelnou akusticky utlumenou místnost.Do rohů nalepte basové pasti (neboli bass trap) a rohové kostky. Nezapomeňte ani na podlahu! Položte na ni zátěžový koberec a nástroje podložte lisovanými deskami, abyste zabránili jejich rezonování.

Můžete vyzkoušet také zajímavější a nápaditější variant akustické pěny, která je často používaná ve zkušebnách i studiích. Akustický molitan COMPLET pohltí všechny výšky tónů, a navíc zaujme designovým vzhledem. Na jednom kusu nového universálního profilu jsou pak použity různé akustické profily tak, že uživatel už nemusí nic dopočítávat. Z 89 % jde o V profily a oblíbené hroty, z 11 % pak o sedmi centimetrovou kostku bez profilu.

Horký tip – nehořlavá akustická pěna

Základní umělecké školy, hudební akademie, třídy a sály – to jsou prostory, kde platí přísné protipožární předpisy. Abyste se vyhnuli případným (a velmi závažným) důsledkům nehody, je nutné použít samozhášivou akustickou pěnu. Ta při hoření pouze doutná a na rozdíl od té klasické je měkčí a tmavší. Má však stejné akustické účinky. V následujícím videu se můžete podívat, jak funguje v praxi.

Pokud vybavujete hudební klub, je možné vybrat si pěnu různých tvarů i barev a doladit tak individuálně váš interiér.

Pro třídy, přednáškové učebny a byty je vhodná pěna Melamin. Svou bílou barvou elegantně a nenápadně doplňuje strukturu místnosti. Je nehořlavá, ale při styku s ohněm začne uvolňovat dusík, čímž ho dokonce hasí, a tím odpovídá i přísnějším protipožárním nařízením. Navíc s časem svou barvu neztrácí, a co víc – je velmi lehká. A ve své kategorii je jednoznačně akusticky nejúčinnější. Nejvíce designovou volbou jsou akustické obrazy, které v místnosti vytvoří jak akustickou, tak estetickou pohodu. Navíc máte možnost použít vlastní fotku nebo obraz.

Lepší zvuk aneb akustická pěna na kolečkách

Ruší vás zapnuté spotřebiče, či hlasití sousedé? Nebo je naopak prudíte svým umem vy samotní? Ale zároveň nemůžete mít místnost navždy zaskládanou akustickou pěnou? Nevadí, jen přesuňte svou pozornost z pěny na akustický paraván. Ten se dá jednoduše složit, je skladný, a navíc se dá kamkoli převézt. Schováte ho do skříně, nebo i pod postel. Navíc jsou vyráběny ručně z kvalitního dřeva a akustické pěny.

Na doma vám postačí jede, nebo dva paravány postavené do čtverce. Ale pozor, pokud mezi vaše milované hudební nástroje patří také bicí, je potřeba použít minimálně tři. Paraván má navíc velká plastová kolečka pro snadnější manipulaci. Zadní desku tvoří sololit, rám dřevotříska s povrchovou úpravou dýhy. Jeho rozměry jsou 200x100x10 cm.

Nebuďte na to sami, ozvěte se

Rozhodli jste se usnadnit si život akustickou pěnou. Zároveň se vám ale okamžitě komplikuje otázkami, jak pěnu nařezat, nalepit a kolik jí objednat. Pro jejich zodpovězení na vás čekají odborníci z týmu e-shopu https://www.akusticka-pena.cz. Na dotazy najdete odpovědi také v příručce, která je na webu zdarma ke stažení. Tam se dozvíte, jak s pěnou správně pracovat. Rádi vám ale odpovíme také po telefonu, nebo e-mailem. Věřte nám, konec konců už za sebou máme desetiletou praxi.

 

Řekni svůj názor

Dokaž, že jsi člověk ;-) *